16 sierpnia 2023

Jak ekologicznie zapakować delikatne przedmioty do wysyłki?

Wysyłka delikatnych przedmiotów jest wyjątkowo problematyczna. Każdy sprzedawca internetowy wie, że przesyłki przechodzą długą i trudną drogę nim dotrą do klienta. Kurierzy nie mają czasu lub chęci obchodzić się delikatnie z przesyłkami, przerzucając je z miejsca na miejsce i ignorując wszelkie oznaczenia. Niestety, ze względu na tempo ich pracy i dużą ilość paczek, nie da się temu zapobiec.

e commerce pakowanie

To w rękach sprzedawców e-commerce leży odpowiedzialność za odpowiednie zabezpieczenie produktów. Do niektórych z nich wystarczy odpowiedni karton i odrobina wypełniacza. Niestety, nie każdy towar da się tak zabezpieczyć.

 

Szkło, porcelana, kosmetyki, czy elektronika są nie tylko wrażliwe na uszkodzenia, ale również często nieregularne i niewygodne w pakowaniu. W tym artykule skupimy się na pakowaniu takich właśnie produktów. Co więcej, pokażemy jak to zrobić przy użyciu ekologicznych, papierowych materiałów do pakowania.

Jak prawidłowo zabezpieczyć delikatne przedmioty?

Mimo trudnej drogi jaką przechodzą paczki, od ciężarówki, przez sortownię i kuriera, aż pod drzwi klienta, odpowiednie zabezpieczenia pozwolą na zminimalizowanie strat i reklamacji. 

 

Oto kilka kroków do skutecznego zabezpieczania produktów w paczce:

  • Używaj kartonów odpowiedniej wielkości. Nie powinno być w nich za dużo miejsca, by produkty się nie poruszały oraz by ograniczyć zużycie materiałów. Pamiętaj jednak by zostawić wystarczająco miejsca na odpowiednią warstwę wypełniacza.
  • Zabezpieczaj każdy produkt osobno. Reklamacje i zwroty nie świadczą dobrze o sprzedawcy. Aby było ich jak najmniej poświęć trochę więcej czasu i materiałów na zabezpieczenie delikatnych przedmiotów.
  • Stosuj niezawodną taśmę pakową. Jeżeli chcesz pakować ekologicznie stosuj sprawdzoną, wytrzymałą taśmę papierową.
  • Dobierz odpowiedni rodzaj wypełniacza. Nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania do każdego rodzaju produktów. Dlatego wybierz wypełniacz, który na pewno spełni potrzeby Twojego magazynu.

Ekologiczne materiały do pakowania delikatnych przedmiotów

Kluczowym etapem pakowania paczek jest wybór materiałów. Dlatego poniżej przedstawiamy krótką listę zalecanych przez nas ekologicznych materiałów do pakowania:

  • Kartony – Warto zaopatrzyć się w kartony z wielowarstwowymi ściankami, które nie wygną się pod wpływem uderzeń czy nacisku innych paczek podczas transportu. Ważna jest również gramatura tektury, z której został stworzony karton. To od niej zależy jak sztywna i wytrzymała jest każda z warstw.
  • Taśmy pakowe – Wszelkie zabezpieczenia zawartości okażą się nieistotne, jeżeli paczka otworzy się podczas transportu. Dlatego do przyjaznego środowisku zamykania paczek polecamy papierowe taśmy aktywowane wodą (WAT), które na stałe spajają się z kartonem. Ich wytrzymałość pozwala na bezpieczeństwo przesyłki i mniejsze zużycie zarazem.
  • Wypełniacze papierowe – Do wypełniania kartonów najlepiej sprawdza się papier pakowy w rolkach. Wypełniacze SpeedMan to zdecydowany lider na rynku wypełniaczy pod względem ekologii (100% makulatury, nagroda Blue Angel). Do tego zapewniają solidną amortyzację i dobrze dopasowują się do kształtu produktów.
  • Materiały do owijania – największym wyzwaniem jest zrezygnowanie z folii bąbelkowej, ponieważ używa się jej do większości delikatnych przedmiotów. Istnieją jednak ekologiczne, papierowe zamienniki takie jak papier bąbelkowy czy papier nacinany Wrap. Więcej o nich poniżej.

Czym zastąpić folię bąbelkową?

Folia bąbelkowa może wydawać się niezastąpiona przy zabezpieczaniu delikatnych przedmiotów. Istnieją jednak alternatywne rozwiązania, o których nie wie wielu sprzedawców internetowych. Do pakowania delikatnych przedmiotów można użyć ekologicznych zamienników folii bąbelkowej, takich jak Papier Bąbelkowy czy papier nacinany Wrap. Te wykonane z papieru materiały pozwalają na estetyczne i bardziej przyjazne środowisku zabezpieczenie delikatnych przedmiotów.

  • Papier Bąbelkowy – ekologiczny zamiennik folii bąbelkowej wykonany w 100% z makulatury. Ten wytłaczany papier pozwala na wygodne owijanie każdego rodzaju naczyń. Łatwo się zagina, dopasowując się do każdego kształtu, jednak jest na tyle sztywny, by zapewniać świetną amortyzację.

 

Papier Bąbelkowy to wyjątkowo uniwersalne rozwiązanie, które sprawdza się do wielu rodzajów produktów. Jest stosowany zarówno do leków i suplementów jak i dużych butelek z syropami i napojami. Co więcej, można nim także umocować i unieruchomić produkt w paczce. Sposoby pakowania tym produktem prezentujemy w filmach poniżej.

  • Papier nacinany Wrap – papierowa alternatywa dla folii bąbelkowej. To kraftowy papier nacinany, który przy użyciu z wygodnym podajnikiem jest wyjątkowo wydajny i skuteczny. Łatwo dopasowuje się do kształtu przedmiotów i bardzo dobrze amortyzuje wstrząsy.

 

Zdecydowaną przewagą papieru nacinanego Wrap jest jego estetyka. Wygląd i jakość kosmetyków, perfum czy innych drogich produktów warto podkreślić opakowaniem zarówno ekologicznym i przyjemnym dla oka. Sposób jego działania również przedstawiamy na filmie.

Pakowanie szkła i porcelany

Pakowanie szklanych i porcelanowych butelek, słoików i naczyń wymaga szczególnej dbałości i ostrożności. Wiele sklepów internetowych sprzedaje nie tylko całe zestawy naczyń, ale również pojedyncze sztuki. W takim wypadku nie są one zabezpieczone w żaden sposób przez producenta, a cała odpowiedzialność spoczywa na sprzedawcy.

 

Jednym z najbardziej sprawdzonych i skutecznych sposobów zabezpieczania takich produktów i oddzielania ich od siebie jest zwijanie wypełniacza papierowego w gniazdka. Poprzez ułożenie jednakowego gniazdka na spodzie kartonu i na produkcie, osłaniamy go z każdej strony jednocześnie. Tą samą metodą można również pakować kilka produktów do jednego kartonu.

 

Można także umieścić kilka naczyń w poszczególnych zwojach gniazdka, tak jak zostało to przedstawione poniżej. W ten sposób znacznie ograniczamy ilość zużytego papieru, a delikatne produkty są osłonięte z każdej strony. Warto jednak zaznaczyć, że oddzielająca je warstwa papieru jest wtedy cieńsza, niż gdybyśmy owijali je oddzielnie.zabezpieczanie porcelany papierem

Pakowanie elektroniki

Delikatne przedmioty to nie tylko szkło i porcelana, ale również elektronika. Wysyłkę elektroniki ułatwia fakt, że większość produktów jest zapakowana we własny karton. Smartfony, smartwatche, tablety, itp. zazwyczaj są przyzwoicie zabezpieczone przez producenta. Nie zmienia to jednak faktu, że podczas transportu mogą się uszkodzić. a stosowanie wypełniaczy i innych zabezpieczeń jest niezbędne przy ich sprzedaży.

 

W poniższym filmie krótko prezentujemy jak może wyglądać paczka z elektroniką. Produkty pakujemy z pomocą pięciowarstwowego kartonu Allegro Smart, ekologicznego wypełniacza SpeedMan Pro oraz niezawodnej papierowej taśmy pakowej (WAT).

Oczywiście, można również owinąć każdy produkt osobno. Papier bąbelkowy świetnie sprawdza się do owijania opakowań tego typu, ponieważ dopasowuje się do ich kształtu. 

Pakowanie butelek z płynem

Butelki z płynami wymagają wyjątkowej staranności. Jeżeli zostaną uszkodzone mogą zalać całą paczkę, bezpowrotnie uszkadzając, lub po prostu obniżając estetykę reszty produktów. W takim wypadku, owijanie butelek z płynami osobno jest absolutną koniecznością. 

 

Wyżej wymienione produkty, papier bąbelkowy i papier nacinany Wrap, sprawdzają się równie dobrze do zabezpieczania butelek. Dobrze dopasowują się do kształtu przedmiotów i szczelnie osłaniają je z każdej strony. Dzięki temu nie trzeba ich zabezpieczać dodatkowo taśmą, jak w przypadku folii bąbelkowej. Raz zagięty papier bąbelkowy pozostaje w pożądanej pozycji, a papier nacinany Wrap zaczepia się o własną strukturę.

Sztywność papieru bąbelkowego jest również dodatkowym atutem przy pakowaniu produktów z dozownikiem (pompką). Kilka warstw papieru ma sztywność porównywalną z kartonem, dzięki czemu skutecznie zabezpiecza dozowniki przed odbezpieczeniem i wciśnięciem podczas transportu. Porównanie papieru bąbelkowego z folią bąbelkową przedstawiliśmy na filmie poniżej oraz w artykule Papier Bąbelkowy kontra folia.

Jeżeli potrzebujesz pomocy w doborze odpowiednich materiałów do pakowania delikatnych przedmiotów, zachęcamy do kontaktu ze specjalistami Zapako. Pomożemy Ci pakować skutecznie i ekologicznie, oraz przyspieszymy proces pakowania na Twoim magazynie.

 

Zapako [+] Team

Zobacz również

Verified by MonsterInsights