10 sierpnia 2023

Serwis Better Pack – Jak wykonać konserwację podajników do taśmy papierowej?

Podajniki taśmy papierowej Better Pack to wyjątkowo szybkie, wydajne i skuteczne dyspensery do taśmy pakowej. Jednak, by działały bez zarzutu przez długi czas, należy zadbać o ich konserwację. Regularny serwis i czyszczenie dyspenserów do taśmy Better Pack jest kluczowe dla ich poprawnego działania i długiej żywotności.

serwis podajników do taśmy papierowej

Jak więc czyścić i konserwować podajniki do taśmy papierowej Better Pack? Jak postępować, gdy dyspenser się zatnie lub nie działa poprawnie? To wszystko omówimy w tym artykule.

Jak rozpoznać, że Better Pack wymaga serwisu?

Oprócz wyraźnych uszkodzeń, które uniemożliwiają pracę dyspenserów, zdarzają się także mniejsze usterki, trudniejsze do zdiagnozowania. Najczęstsze objawy świadczące o tym, że podajnik Better Pack wymaga serwisu to:

 • niedocinanie taśmy
 • częste zatory taśmy
 • nierównomierne zwilżanie taśmy
 • słabsze nagrzewanie
 • wolniejsza lub głośniejsza praca silnika
 • nieprawidłowe długości taśmy (odchyły powyżej 1,5 cm)

 

Jeżeli Twoje urządzenie działa nieprawidłowo, skontaktuj się z naszym działem technicznym. Z chęcią odpowiemy na wszelkie pytania i jeżeli to możliwe, doradzimy jak poradzić sobie z usterką samodzielnie. Jeśli uszkodzenie jest poważniejsze, zalecamy nie otwierać maszyny, odłączyć ją od zasilania i wysłać ją do autoryzowanego serwisu Better Pack.

 

Dyspensery do taśmy papierowej aktywowanej wodą

Kiedy należy wyczyścić dyspenser Better Pack?

Według zaleceń producenta, kompleksowy serwis i czyszczenie podajników Better Pack powinno się wykonywać raz na rok. Niemniej, przy intensywnym użytkowaniu warto przeprowadzać taki serwis częściej, np. raz na pół roku. Podczas intensywnego użytku resztki taśmy, pył oraz inne zanieczyszczenia mogą zbierać się we wnętrzu maszyny. Z czasem ich nagromadzenie może powodować nieprawidłowe działanie lub uszkodzenie wewnętrznych komponentów urządzenia. Dlatego okresowe otwarcie, czyszczenie i konserwacja dyspenserów Better Pack są tak ważne. Ważne jest jednak, by zajmował się tym autoryzowany serwis lub odpowiednio przeszkolona kadra działu utrzymania ruchu.

Konserwacja dyspenserów do taśmy Better Pack

Jak dbać o podajniki, aby służyły długo bez usterek i zatorów? Poniżej znajdziecie proponowany plan konserwacji maszyn BetterPack.

Co tydzień:

 • Umyj pędzle zwilżające wodą z mydłem; dobrze je wypłucz.
 • Wyczyść nagromadzone resztki taśmy za pomocą suchej szczotki lub sprężarki.
 • Umyj zbiornik wody płynem do naczyń lub mydłem; dobrze spłucz.

 

Co miesiąc

 • Oczyść ostrze noża z nagromadzonego kleju za pomocą skrobaka. (Nie skrob krawędzi tnącej, ponieważ ostrze może się stępić i wymagać wymiany). Nóż jest ostry i może łatwo skaleczyć, dlatego należy zachować ostrożność podczas czyszczenia.
 • Nałóż niewielką ilość lekkiego oleju maszynowego na tylną część ostrza.

 

Co pół roku (wykonuje autoryzowany serwis lub odpowiednio wyszkolony dział RME)

 • Dokładnie wyczyść wszystkie nagromadzone kawałki taśmy, kurz i wszelkie inne obce materiały z wnętrza urządzenia za pomocą odkurzacza lub sprężarki.
 • Oczyść spód grzałek i prowadnice taśmy z nagromadzonego kleju i kamienia.
 • Nasmaruj ostrza lekkim olejem maszynowym.
 • Wyczyść wszystkie elementy obudowy wilgotną szmatką.

Jak czyścić pędzle zwilżające Better Pack?

Z czasem, na szczotkach zwilżających osadza się klej oraz kamień, które mogą pogorszyć skuteczność zwilżania taśmy podgumowanej. By tego uniknąć, zaleca się czyścić je raz w tygodniu wodą i mydłem. Podczas mycia należy delikatnie usunąć resztki kleju, uważając, by nie zagiąć włosia. 

 

Ważne jest, by odpowiednio umieścić je z powrotem w korytku – obrócone zgodnie z kierunkiem wylotu taśmy oraz zaciśnięte blaszką mocującą. Nieodpowiednie włożenie szczotek może skutkować gorszym nawilżaniem lub zacinaniem się taśmy. Poniżej załączamy film z instrukcjami producenta.

Co zrobić, gdy dyspenser do taśmy papierowej często się zacina?

Jeżeli dyspenser do taśmy zacina się wielokrotnie w krótkich odstępach czasu, warto sprawdzić jego komponenty zanim będzieny kontynuowali pracę.

 

Po pierwsze, sprawdź czy wszystkie prowadnice są odpowiednio umieszczone w maszynie. Prowadnice boczne powinny być umocowane tak, by nie poruszały się na boki. Co ważne, taśma papierowa musi mieć trochę wolnej przestrzeni, by dyspenser mógł bezproblemowo ją podawać. Dlatego nie można umieszczać ich zbyt blisko siebie. Górna płytka powinna być odpowiednio umieszczona pod rolką podającą i opierać się o znajdujące się za nią nity.

 

Po drugie, należy sprawdzić czy na nożu lub pod nim nie pozostały resztki taśmy. By to zrobić podnieś go za pomocą dźwigni znajdującej się po prawej stronie rolki podającej. Następnie, wyczyść nóż za pomocą skrobaka, uważając by nie stępić krawędzi tnącej. Po wyczyszczeniu koniecznie opuść go z powrotem – bez tego nie da się zamknąć górnej klapy.

 

Po trzecie, upewnij się, że resztki taśmy nie zalegają w wylocie taśmy. Mogą się one osadzać na płycie grzewczej lub na dolnej prowadnicy, która jest do niej przymocowana. By je wyczyścić odchyl dolną prowadnicę za pomocą wkrętaka tak, by odskoczyła. Za pomocą skrobaka pozbądź się resztek kleju i taśmy papierowej.

 

Jeżeli powyższe elementy nie budzą zarzutów a dyspenser dalej się zacina przyczyną mogą być pędzle zwilżające. By nie blokowały wylotu i prawidłowo zwilżały taśmę, powinny być skierowane w kierunku ruchu taśmy. Odpowiednio zamontowane pędzle są także zabezpieczone u podstawy blaszką mocującą, która znajduje się w korytku. Warto również wyczyścić pędzel wodą z mydłem. Po włożeniu z powrotem do korytka, trzeba go nacisnąć, by wskoczył pod blaszkę mocującą. Po włożeniu korytka z pędzlem do maszyny, dobrze jest również dociąć go delikatnie grzałką, by odpowiednio się ułożył.

 

Podstawowa obsługa podajnika do taśmy papierowej Better Pack 555 przedstawiona jest na filmie poniżej.

Czyszczenie zatoru w maszynie Better Pack

Od czasu do czasu taśma może się zaciąć, nawet w sprawnych i wyczyszczonych urządzeniach. Poniżej przedstawiamy instrukcję, jak usunąć zator taśmy z podajnika:

 • WYŁĄCZ urządzenie i ODŁĄCZ wtyczkę.
 • Odetnij rolkę taśmy tuż za górną płytką zabezpieczającą.
 • Zdejmij górną płytkę zabezpieczającą.
 • Podnieś ostrze tnące, przesuwając do przodu dźwignię znajdującą się po prawej stronie koła podającego.
 • Wyciągnij zaciętą taśmę. Popchnij dźwignię do tyłu, aby opuścić ostrze tnące do pozycji wyjściowej.
 • Odchyl grzałkę do góry i sprawdź, czy przed ostrzem tnącym nie ma resztek taśmy.
 • Po usunięciu zatoru załóż z powrotem górną płytkę taśmy i wsuń taśmę z powrotem na miejsce.

Film producenta z instrukcjami znajdziesz poniżej.

Autoryzowany serwis Better Pack

Firma Zapako to jedyny w Polsce autoryzowany serwis podajników taśmy aktywowanej wodą firmy Better Pack. Jako intensywnie eksploatowane maszyny do zaklejania kartonów, urządzenia Better Pack mogą od czasu do czasu wymagać naprawy, wymiany części, lub czyszczenia.

 

W krótkim czasie zdiagnozujemy i naprawimy Twoje urządzenie używając wyłącznie oryginalnych części producenta, a przed rozpoczęciem napraw przedstawimy dokładny kosztorys. Prowadzimy także sprzedaż oryginalnych części BetterPack.

 

Oferujemy również okresowy przegląd z konserwacją i czyszczeniem, aby zapewnić ich sprawne działanie i jak najdłuższą żywotność. Jeżeli przeglądu i czyszczenia wymaga duża liczba maszyn, istnieje możliwość wykonania serwisu na miejscu — w Twoim magazynie.

 

Jeżeli Twoja maszyna nie działa prawidłowo odwiedź stronę producenta lub skontaktuj się z nami. Pomożemy naprawić usterkę zdalnie lub wykonamy diagnozę i serwis urządzenia.

 

Zapako [+] team

Zobacz również

Verified by MonsterInsights