20 lipca 2023

Papierowy wypełniacz do paczek – co wybrać?

Wybór wypełniacza papierowego do paczek może być trudnym zadaniem. Producenci materiałów do pakowania oferują wiele rodzajów papieru, w różnych formatach i o różnych cechach. Co więcej, równie ważnym jest dobranie odpowiedniej maszyny do wypełniacza, która będzie podawała lub przetwarzała materiał.

wypełniacze

Wybór papierowego wypełniacza do paczek może być trudnym zadaniem. Producenci materiałów do pakowania oferują wiele rodzajów papieru, w różnych formatach i o różnych cechach. Co więcej, równie ważnym jest dobranie odpowiedniej maszyny do wypełniacza, która będzie podawała lub przetwarzała materiał. Niemniej, przejście na papierowe wypełniacze do paczek to zdecydowanie krok w dobrym kierunku.

Ekologiczne opakowania powinny być stosowane w każdej firmie, która pragnie budować swój wizerunek jako przedsiębiorstwa przyjaznego środowisku. Jednym z powodów, dla których Amazon UK zrezygnował z pakowania zamówień w jednorazowe plastikowe torby i przestawił się na dostawy z papieru i tektury nadającej się do recyklingu, była presja ze strony klientów, nakierowana na większą przyjazność dla środowiska.
Żródło:https://www.trade.gov.pl/wiedza/czy-handel-internetowy-jest-ekologiczny-2/

 

Jak więc wybrać odpowiedni system i papierowy materiał do wypełniania paczek? W tym artykule przedstawimy najważniejsze cechy papierowych wypełniaczy i opiszemy na co zwracać uwagę przy ich zakupie.

Rodzaj papieru i jego certyfikaty

Przed zakupem papierowego wypełniacza trzeba zwrócić uwagę na to z jakiego papieru został wyprodukowany. Obecnie na rynku dostępne są wypełniacze papierowe z papieru kraftowego — który produkuje się z włókien pierwotnych i wyselekcjonowanej makulatury, oraz wypełniacze w 100% z makulatury. 

Przed wyborem kluczowe jest także sprawdzenie certyfikatów przyznanych produktowi. Jednym z najczęściej używanych i najbardziej rozpoznawalnych certyfikatów jest oznaczenie organizacji Forest Stewardship Council (FSC). Certyfikat tej organizacji potwierdza, że drewno wykorzystane w produkcie pochodzi z odpowiedzialnych i bezpiecznych źródeł. Funkcję weryfikacji procesu pozyskiwania surowca pełnią także organizacje Rainforest Alliance (RA), czy Programme for the Endorsement of Forest Certification Schemes (PEFC).

Jeśli chodzi o proces przetwarzania materiałów i producji docelowego towaru, zajmują się tym organizacje takie jak Ecolabel (European Flower), Fairtrade, czy Niebieski Anioł (Blue Angel). Ten ostatni jest najstarszym ekologicznym certyfikatem na świecie, rozpowszechnionym głównie w Europie zachodniej. Blue Angel skupia się na produktach szczególnie przyjaznych środowisku i minimalizacji negatywnego wpływu ich produkcji na środowisko. Warto również zaznaczyć, że jego kryteria obejmują również pozyskiwanie materiałów i są bardziej rygorystyczne od PEFC czy FSC.

Jaką rolę ma spełniać papierowy wypełniacz do paczek?

Jak sama nazwa wskazuje, najważniejszą funkcją wypełniacza jest wypełnianie pustych przestrzeni w paczce. Dzięki temu towar nie porusza się w kartonie, co zmniejsza ryzyko uszkodzenia oraz ilość reklamacji. Ale odpowiednio dobrany papierowy wypełniacz może pełnić także dodatkowe funkcje. Papierem możemy:

  • wypełniać puste przestrzenie w paczce
  • mocować towar w jednym miejscu
  • oddzielać zawartość od kartonu
  • oddzielać produkty od siebie nawzajem
  • owijać dookoła wrażliwe przedmioty

 

W zależności od pełnionej funkcji i pakowanego towaru należy dobrać odpowiedni format i gramaturę papieru oraz system do jego przetwarzania.

Wypełnianie i unieruchamianie

Do wypełniania większych paczek i mocowania ciężkich towarów w jednym miejscu potrzebny jest wypełniacz o większej objętości i sztywności. Te funkcje idealnie spełnia między innymi system PaperJet®, który wyjątkowo szybko ugniata papier w sztywny wypełniacz. Praca z nim jest łatwa i wygodna, a towar można unieruchomić używając zaledwie kilku jego odcinków. Może ona służyć zarówno jako maszyna stanowiskowa, jak i centralna stacja do produkcji wypełniacza dla kilku stanowisk.

Jeżeli zapotrzebowanie na wypełniacz jest mniejsze a najważniejsza jest szybkość i wygoda obsługi, idealnym rozwiązaniem są podajniki z serii SpeedMan®. Dzięki tym systemom stanowiskowym wypełniacz zawsze znajduje się w zasięgu ręki a automatyczne podawanie pozwala nabłyskawiczne wypełnienie paczki. Seria SpeedMan® zawiera modele manualne jak i elektryczne, które spełnią potrzeby każdego magazynu e-commerce.

Do pakowania leków, kosmetyków, czy luksusowych produktów warto zadbać o estetykę paczki używając bardziej eleganckiego wypełniacza. Idealnym rozwiązaniem może być PaperJet® Fit, który wytwarza solidny, zbity i estetyczny papierowy wypełniacz do paczek. Tak jak jego większy odpowiednik, podajnika można używać w trybie seryjnym jak i ręcznym. Równie estetyczne są papierowe materiały do owijania produktów, które przedstawiamy i omawiamy poniżej.

Owijanie i oddzielanie produktów

Do owijania delikatnych produktów i oddzielania ich od siebie najczęściej stosowane są dwa rodzaje papierowych wypełniaczy: Papier Bąbelkowy oraz Papier Wrap. Oba materiały to przyjazne środowisku zamienniki konwencjonalnej folii bąbelkowej. 

  • Papier Bąbelkowy produkowany jest w 100% z makulatury (nagrodzony Blue Angel) i idealnie nadaje się do owijania zarówno słoików, butelek i naczyń, jak i regularnych pudełek (na przykład z lekami). Jest świetnym zabezpieczeniem przed wilgocią i nadaje się do oddzielania kartonów na palecie. Dodatkową zaletą jest również ochrona produktów z „pompkami” przed ułamaniem, wciśnięciem lub odkręceniem podczas transportu.
  • Papier Wrap to bardzo estetyczny wypełniacz stworzony z papieru kraftowego, który nadaje się do zabezpieczania wszelkiego rodzaju produktów, również tych nieregularnych. Wygodny dyspenser pozwala na szybkie i dokładne owijanie towaru. W przeciwieństwie do folii, papier ten zaczepia się o siebie, eliminując konieczność dodatkowego zabezpieczania taśmą klejącą. Dostępny jest także w wielu kolorach.

 

Poniżej przedstawiamy krótkie filmy prezentujące pracę z tymi wypełniaczami.

Podsumowując, wybierając papierowy wypełniacz do paczek warto postawić na certyfikowane, ekologiczne rozwiązania, które jak najbardziej przyspieszą i ułatwią proces pakowania. Należy również wziąć pod uwagę estetykę i rozmiar pakowanych paczek oraz rodzaj wysyłanego towaru. Co więcej, wypełniacze papierowe mogą pełnić różne funkcje, ale również są wyjątkowo uniwersalne, dzięki czemu można ich używać zarówno do małych, średnich i dużych paczek. Wybór odpowiedniego wypełniacza pozwoli jednocześnie spełnić wymagania klientów, potrzeby magazynu jak i zadbać o środowisko, bez zbędnych kompromisów.

Zapraszamy do kontaktu

Chętnie podzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem oraz doradzimy przy wyborze idealnego rozwiązania dla Twojej firmy. W naszej ofercie posiadamy certyfikowane, ekologiczne wypełniacze najwyższej jakości, które spełnią wszelkie potrzeby związane z pakowaniem.

 

Zapako [+] Team

Zobacz również

Verified by MonsterInsights