Jak pakować duże paczki?

Pakowanie towaru o dużych gabarytach jest wyjątkowo problematyczne. Od zwiększonych kosztów wysyłki, po większe ryzyko uszkodzenia takiej paczki oraz trudny i czasochłonny proces pakowania. Poniżej kilka słów jak skutecznie zapakować duże paczki i uchronić się od niepotrzebnych zwrotów i reklamacji.

Kartony

Wszystko zaczyna się od wyboru kartonu, który jest podstawową ochroną towaru. Aby spełniał swoje zadanie, powinien być jak najlepiej dopasowany do pakowanego produktu, zostawiając jedynie miejsce na konieczną warstwę wypełniacza. Bardzo wygodne są kartony bigowane, które można dociąć do rozmiaru zawartości, oszczędzając w ten sposób na wypełniaczach, co można zaobserwować na poniższym filmie.

Jeżeli pakowany produkt ma nieregularny kształt warto rozważyć zapakowanie go w dodatkowy, mniejszy karton. Nie tylko zapewni to dodatkową ochronę, ale również pozwoli na łatwiejsze i skuteczniejsze zabezpieczenie paczki przed wstrząsami i uderzeniami.

Wypełniacze

Kolejnym krokiem, aby skutecznie zabezpieczyć produkty w paczce, jest unieruchomienie ich oraz zapewnienie im odpowiedniej amortyzacji. 

Łatwo ulec wrażeniu, że wymaga to ogromnych ilości wypełniacza, jednak wcale tak być nie musi.

Zawartość paczki można „umocować” w jednym miejscu zabezpieczając najbardziej wrażliwe punkty kartonu – rogi oraz środek ścian. Świetnie sprawdza się tutaj wypełniacz papierowy, którym przy pomocy zaledwie kilku odcinków można uzyskać pożądany efekt.

Do ciężkich przedmiotów warto tworzyć zwoje wypełniacza, które będą znacznie twardsze i lepiej ochronią towar.

Taśmy

Niezależnie od grubości i gramatury kartonu, produkt nie będzie bezpieczny jeśli karton nie będzie solidnie zamknięty. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów taśm plastikowych i papierowych. 

Często słyszymy skargi na zbyt dużą ilość zużywanej taśmy oraz na czasochłonność owijania taśmy wokół kartonu chcąc upewnić się, że taśma wytrzyma podróż do klienta. 

Nie małym problemem jest też łatwość dostania się do paczki bez widocznych śladów naruszenia przesyłki, co widać na załączonym poniżej filmie.

Do skutecznego zamykania nawet największych paczek polecamy wzmacnianą taśmę podgumowaną (WAT). Dzięki specjalnemu klejowi aktywowanemu wodą, taśma po wyschnięciu spaja się na stałe z kartonem, nie tylko plombując paczkę, ale również wzmacniając jej strukturę. 2 warstwy papieru oraz warstwa włókien gwarantują utrzymanie nawet 20 kg na jednym odcinku. 

W efekcie mamy świetnie zabezpieczoną przesyłkę, przy użyciu minimalnej ilości taśmy.

W ZAPAKO porównaliśmy wytrzymałość wzmacnianej taśmy papierowej aktywowanej wodą oraz popularnej plastikowej taśmy pakowej i ta pierwsza nie ma sobie równych!

Jak widzimy każdy z powyższych elementów składa się na bezpiecznie, ekonomicznie i estetycznie zapakowaną paczkę, dlatego tak ważne jest, aby z dokładnością dobrać odpowiednie produkty pakowe. Warto też zwrócić uwagę na to czy wybrane rozwiązania są ekologiczne, co w obecnych czasach jest niezwykle istotne. 

W ZAPAKO proponujemy wypełniacz papierowy oraz papier bąbelkowy, które są w 100% produkowane z recyklingu, certyfikowane znakiem Blue Angel i FSC. Taśma papierowa aktywowana wodą jest w 100% biodegradowalna oraz można poddać ją recyklingowi. Również posiada certyfikat FSC, a dodatkowo Cradle-to-Cradle® Bronze. 

Więcej informacji odnośnie wymienionych certyfikatów znajdziesz w artykułach załączonych poniżej:

Zapraszamy do kontaktu, chętnie doradzimy i zaproponujemy sprawdzone rozwiązania.

ZAPAKO [+] team