14 maja 2024

Historia taśmy klejącej

Historia taśmy klejącej stanowi fascynującą podróż przez przełomy technologiczne i zmieniające się potrzeby społeczne i rynkowe. Począwszy od rewolucyjnego wynalazku Roberta Gaira, który zdefiniował pakowanie produktów za pomocą wielowarstwowej tektury, po innowacyjne rozwiązania ekologiczne, takie jak taśmy aktywowane wodą. Ewolucja ta nie tylko zmieniła sposób, w jaki zamykamy paczki, ale także wpłynęła na nasze podejście […]

taśma pakowa, taśma plastikowa, taśma papierowa - historia taśmy

Historia taśmy klejącej stanowi fascynującą podróż przez przełomy technologiczne i zmieniające się potrzeby społeczne i rynkowe. Począwszy od rewolucyjnego wynalazku Roberta Gaira, który zdefiniował pakowanie produktów za pomocą wielowarstwowej tektury, po innowacyjne rozwiązania ekologiczne, takie jak taśmy aktywowane wodą. Ewolucja ta nie tylko zmieniła sposób, w jaki zamykamy paczki, ale także wpłynęła na nasze podejście do ekologii i zrównoważonego rozwoju.

Historia taśmy klejącej

Jeszcze przed istnieniem jakiejkolwiek taśmy, w 1890 roku, pochodzący ze Szkocji Robert Gair stworzył pierwsze kartonowe pudełka i na zawsze zmienił pakowanie produktów. Wykorzystując wielowarstwową tekturę stworzył płaskie, kartonowe kawałki, które można złożyć w pudełko. Niedługo później, produkt ten zawładnął transportem szkła, ceramiki, czy jedzenia znacznie ograniczając ich uszkodzenia. Jednak, zamykanie pudełek okazało się niewygodnym i żmudnym zadaniem. Stosowano do tego różnego rodzaju kleje, dodatkowy papier oraz bardzo często jutowe sznurki. 

 

W 1912 nastąpił kolejny przełom. W celu wygodniejszego zamykania paczek podobno sam Thomas Edison stworzył pierwszą papierową taśmę aktywowaną wodą. Jak się jednak okazuje, wynalazek ten nie znalazł się wśród 2332 patentów Edisona a mianoojca taśmy podgumowanej, według New York Times, otrzymał J. Donald M’Laurin,  Taśma podgumowana pozwoliła po raz pierwszy faktycznie zaplombować karton, zamiast tylko trzymać go zamkniętym. Potrzebny był jeszcze skuteczny sposób na zwilżanie i odcinanie taśmy, więc wynalezienie pierwszego dyspensera taśmy aktywowanej wodą nie trwało długo. Tak oto w 1917 roku narodziła się firma Better Packages, która do dziś jest wiodącym na świecie producentem podajników taśm papierowych. ModelBetter Pack 555e jest wciąż najczęściej używanym dyspenserem taśmy podgumowanej na świecie.

Historia taśmy klejącej samoprzylepnej

W latach 20. XX wieku, Richard Drew z firmy 3M wprowadził na rynek pierwszą wersję taśmy samoprzylepnej, wykonaną z papieru pokrytego lepkim klejem. Ta innowacja była przełomowa, będąc pierwowzorem współczesnych taśm biurowych i pakowych. Jednak, została stworzona z myślą o malowaniu karoserii samochodów, więc klej nie był zbyt wytrzymały a taśmę łatwo było odkleić. W 1930 roku, Drew ulepszył swój wynalazek stosując silniejszy klej i zamieniając papier na elastyczną folię celulozową (celofan). Dzięki temu była nie tylko bardziej wytrzymała, ale także odporna na wilgoć. Tak oto powstała znana wszystkim przezroczysta taśma klejąca.

taśma plastikowa zamykanie kartonu

Image by Freepik

Jak się okazało, taśma klejąca zrewolucjonizowała nie tylko pracę lakierni czy malarzy. Jej wszechstronność i wytrzymałość była wykorzystywana zarówno przez producentów jak i zwykłych konsumentów. Taśma klejąca pomogła w niezliczonych remontach, naprawach, pracach budowlanych, rękodziełach, oraz oczywiście pakowaniu i wysyłce przedmiotów. Tak szerokie zastosowanie doprowadziło do ogromnego skoku sprzedaży. Nie dziwne więc, że produkt przez lata ewoluował i przybrał wiele różnych form. W latach 60. nastąpił kolejny przełom, gdy wprowadzono taśmy klejące z tworzyw sztucznych, takich jak PVC (polichlorek winylu) i PP (polipropylen), które były silniejsze i bardziej wszechstronne.

 

Do czego są stosowane? Taśmy klejące pozwoliły na szybkie i skuteczne wzmacnianie i naprawianie przedmiotów, maskowanie elementów podczas malowania, czy izolację przewodów elektrycznych. Taśmy medyczne służą do mocowania opatrunków, prowizorycznego zszywania ran i tamowania krwawień. Artyści i rzemieślnicy często stosują techniki wykorzystujące taśmy papierowe i plastikowe w swoich dziełach. Podczas II wojny światowej,papierowe taśmy podgumowane były rozdawane mieszkańcom i naklejane na okna w celu ochrony przed latającymi odłamkami szkła w razie nalotu.

Okna zaklejone taśmą papierową

Taśma aktywowana wodą najlepszym wyborem w e-commerce

Klasyczna, plastikowa taśma klejąca to ponadczasowy wynalazek z ogromną ilością zastosowań. Dzięki swojej wytrzymałości i łatwości obsługi do dziś stosuje się ją w wielu firmach e-commerce. Jednak, wraz z rosnącą świadomością ekologiczną sprzedawców i konsumentów, potrzebne były fundamentalne zmiany. 

 

Dzięki dostępności kolorowych koszy na śmieci segregacja odpadów, w tym kartonów po paczkach, stała się standardem. Niestety, taśma plastikowa nie nadaje się do recyklingu i powinna być wyrzucana do kosza na odpady zmieszane. Stosowanie takiej taśmy tworzy zatem zbędne odpady i zmusza świadomych klientów do żmudnego odrywania jej od pudełka. Co więcej, żeby dało się ją odkleić, klej nie może być za mocny a co za tym idzie – nie zabezpiecza skutecznie paczki.

 

Jak się okazuje, rozwiązanie tych problemów zostało wynalezione jeszcze przed pierwszą taśmą plastikową. Bardziej ekologicznym zamiennikiem plastikowej taśmy jest papierowa taśma aktywowana wodą. Dzięki 2 warstwom papieru i krzyżowym włóknom wzmacniającym, taśma WAT nie ma sobie równych pod względem wytrzymałości. Co więcej, nowoczesnedyspensery Better Pack pozwoliły na szybszą i wygodniejszą niż kiedykolwiek obsługę taśmy. Idealnym przykładem jest firma Amazon – największy elektroniczny sprzedawca detaliczny na świecie. Od wielu lat wyróżnia ją charakterystyczna, papierowa taśma aktywowana wodą z nadrukowanym logo firmy. Jej wytrzymałość pozwala na zapakowanie produktów każdego rozmiaru zaledwie jednym kawałkiem. Co więcej, jednolita papierowa paczka spełnia wysokie standardy estetyczne jak i ekologiczne, kluczowe do sukcesu na rynku elektronicznym.

 

taśma papierowa Amazon

Dlaczego taśma aktywowana wodą jest lepsza?

  • Niezrównana wytrzymałość – podwójna warstwa papieru i krzyżujące się włókna gwarantują niezawodne zamknięcie paczki
  • Naturalny klej aktywowany wodą – klej na bazie skrobi ziemniaczanej po wyschnięciu spaja się z kartonem, plombując paczkę
  • Skuteczność w każdych warunkach – taśmę można nakleić w każdej temperaturze i jest odporna na wilgoć
  • Recykling razem z kartonem – po wyjęciu produktu karton z taśmą można wyrzucić do niebieskiego kosza na makulaturę, bez odklejania
  • Zamknięcie paczki dwoma kawałkami – paczki do 25 kg można zakleić bez używania dodatkowych kawałków taśmy
  • Szybkość i wygoda obsługi – nowoczesne podajniki Better Pack optymalizują pracę na stanowisku do pakowania

Przetestuj taśmę aktywowaną wodą z podajnikiem w swoim magazynie

Szukasz sposobu na wydajniejsze i bardziej ekologiczne pakowanie produktów? Przetestuj podajnikBetter Pack 555e za darmo w swoim magazynie! Skontaktuj się z naszym konsultantem i przekonaj się sam o zaletachtaśmy aktywowanej wodą.

Zobacz również

Verified by MonsterInsights