28 kwietnia 2023

Jaki ekologiczny wypełniacz wybrać? Nacinarki do kartonów czy papier SpeedMan®?

Bardzo często zadawane jest nam pytanie jakie systemy do ekologicznego pakowania wybrać — czy używać maszyny do przerabiania zużytych kartonów na wypełniacz, czy wyposażyć magazyn w systemy do papierowych wypełniaczy SpeedMan®. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, podkreślając najważniejsze różnice między tymi rozwiązaniami.

ekologiczny wypełniacz

Ekologiczne wypełniacze to przyszłość e-commerce

Ekologiczne materiały do pakowania zyskują na popularności. Według raportu Green Generation 2021 przeprowadzonego przez Mobile Institute, aż „85% kupujących dostrzega nieekologiczne praktyki sprzedawców”, a „35% badanych zwraca uwagę na to, czy zamawiane przez nich zakupy internetowe są pakowane w sposób przyjazny środowisku”. Biorąc pod uwagę pro-ekologiczne trendy jak również wprowadzane ustawy i regulacje można założyć, że e-commerce nieustannie będzie zmierzał w stronę ekologii.

 

Jaki więc wypełniacz wybrać, by było to wygodne, ekologiczne i estetyczne zarazem? Bardzo często nasi klienci stają przed wyborem między wprowadzeniem nacinarek do kartonów lub systemów SpeedMan. Wizja używania tekturowych odpadów do wypełniania paczek jest niewątpliwe kusząca, jednak, niestety, nie jest to rozwiązanie idealne.

 

W tym artykule przedstawimy jakie wyzwania i problemy może nieść ze sobą nacinarka do kartonów i dlaczego wypełniacze SpeedMan są bardziej uniwersalnym i preferowanym rozwiązaniem.

Nacinarka do kartonów

Maszyna do przetwarzania kartonów na wypełniacz HSM ProfiPack

Nacinarki do kartonów to zdecydowanie kuszące rozwiązanie dla wielu magazynów. Maszyny te pozwalają na przetwarzanie zbędnych odpadów tekturowych i zużytych kartonów na cenny wypełniacz i to „niemal za darmo”. Należy jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

 

Nakłady inwestycyjne

Po pierwsze, zakup takiej maszyny wymaga nakładów inwestycyjnych, po czym wchodzi ona w środki trwałe firmy. Taki zakup wiąże się z ryzykiem decyzyjnym, ponieważ często niełatwo jest przewidzieć przyszły rozwój firmy, a zwrot urządzenia lub wymiana go na inny model są niemożliwe. Należy także pamiętać, że maszyna może wymagać funduszy na serwisowanie lub części zamienne, a w przypadku awarii trzeba liczyć się z przestojami w pracy.

 

Dostępność materiałów

Po drugie, by na magazynie nigdy nie zabrakło wypełniacza potrzebny jest stały przypływ tekturowych odpadów, które będą przerabiane. Ilość dostępnych materiałów oraz zapotrzebowanie na nie mogą zmieniać się z czasem co niesie za sobą ryzyko niedoborów wypełniacza na magazynie.

 

Estetyka i bezpieczeństwo

Kolejnym istotnym kryterium jest estetyka wypełniacza oraz bezpieczeństwo. Niestety, ponacinana tektura pozostawia po sobie pył, zarówno w trakcie przetwarzania, podczas pakowania produktów, jak i w paczce podczas transportu. Pył oraz ścinki kartonowe obniżają ogólną estetykę paczki, co może wpłynąć na ocenę i zadowolenie klienta z usługi. Co więcej, przed przetworzeniem kartonów na wypełniacz należy odkleić od nich taśmy i wyciągnąć z nich wszelkie zszywki, by nie groziły skaleczeniem.

 

Ergonomia pracy i logistyka

Wyprodukowany wypełniacz gromadzi się zazwyczaj w dużych pojemnikach na paletach. Następnie, trzeba go dostarczyć do stanowisk do pakowania, by mogli z niego korzystać pracownicy. Logistykę transportu materiału do stanowisk należy dokładnie przemyśleć, by nie kolidowała z innymi procesami na magazynie.

 

Co więcej, nacinany wypełniacz jest niewygodny w użyciu. Pakujący muszą szukać wypełniacza odpowiedniego rozmiaru, by pasował do paczki, schylając się i wyciągając go z pojemników. Ponadto, zajmuje on sporo miejsca na stanowisku pracy. To wszystko obniża ergonomię i szybkość pracy pakujących.

 

Koszty personelu

Maszynę musi również obsługiwać przeszkolony personel. Przetworzenie dużej ilości materiału może zająć kilka godzin dziennie lub nawet cały etat pracownika. Do tego trzeba doliczyć czas pracowników poświęcony na transport wypełniacza do stanowisk.

 

 

stanowiska do pakowania

Systemy do wypełniaczy papierowych SpeedMan

Stanowiskowe podajniki do wypełniacza SpeedMan prezentują odmienną filozofię, której głównym wykładnikiem jest wygoda i zadowolenie użytkownika.

 

Brak nakładów inwestycyjnych i kosztów serwisu

Maszyny wypożyczane są bezpłatnie, na dowolny okres czasu. Wraz z rozwojem firmy, maszyny można wymienić na bardziej zaawansowane, lub domówić kolejne. Jeżeli nie są dłużej potrzebne, można je zwrócić w dowolnym momencie – bez dodatkowych kosztów czy warunków. W razie usterki, maszyny są szybko naprawiane lub wymieniane na nowe. Dzięki temu ich wynajem nie wiąże się z żadnym ryzykiem, a firma może stale zwiększać ilość wysyłek.

 

Nieograniczona dostępność materiałów

Rolki papieru SpeedMan są stale dostępne gwarantując nieprzerwaną pracę. Możliwe są również zamówienia pełnotirowe (FTL) w bardziej korzystnych cenach.

 

Estetyka i bezpieczeństwo

Ekologiczne wypełniacze SpeedMan są bardzo estetyczne, tworząc spójną całość z kartonem. Zostały również nagrodzone symbolem Blue Angel, jako produkty wyjątkowo przyjazne środowisku. Ponadto, nie pylą i są dostępne w różnych gramaturach. Ich użytkowanie jest całkowicie bezpieczne, a same systemy są zgodne z normami unijnymi.

 

Ergonomia pracy i logistyka

Urządzenia z serii SpeedMan to elastyczne rozwiązanie, które można zintegrować ze stanowiskami do pakowania. Dzięki temu ekologiczny wypełniacz jest zawsze dostępny w zasięgu ręki pracownika. Co więcej, do każdej paczki podawana jest odpowiednia ilość wypełniacza potrzebna do zabezpieczenia produktu. Pozwala to na maksymalną szybkość i wygodę pracy, nie wymagając zmiany procesu logistycznego. Zapasowe rolki SpeedMan mogą być składowane tuż obok maszyny, a ich wymiana jest wyjątkowo prosta.

 

Podsumowując, ekologiczne wypełniacze SpeedMan to bardziej uniwersalne rozwiązanie, które można łatwo dostosować do zmieniających się potrzeb magazynu. Ponadto, zwiększają ergonomię, prędkość i efektywność pracy oraz zapewniają odpowiednią estetykę paczki.

 

Zachęcamy do odwiedzenia naszego kanału na YouTube oraz obejrzenia filmów poniżej, które krótko prezentują działanie obu urządzeń.

 

Zapako [+] Team

Zobacz również

Verified by MonsterInsights