20 czerwca 2024

Ekologiczna taśma pakowa – Papierowa taśma aktywowana wodą

Ekologiczna taśma pakowa – Papierowa taśma aktywowana wodą W dzisiejszych czasach, kiedy problem ochrony środowiska staje się coraz bardziej palący, rosnąca liczba firm oraz konsumentów zwraca uwagę na ekologiczne alternatywy w każdej dziedzinie życia. Jednym z takich obszarów jest pakowanie produktów, a szczególnie zamykanie kartonów. Tradycyjnie używane taśmy pakowe, wykonane z tworzyw sztucznych, stanowią duże […]

taśma z nitkami, bardzo mocna taśma papierowa

W czasach, kiedy problem ochrony środowiska staje się coraz bardziej palący, coraz większa liczba firm oraz konsumentów zwraca uwagę na ekologiczne alternatywy w każdej dziedzinie życia. Jednym z takich obszarów jest pakowanie produktów, a szczególnie zamykanie kartonów. Tradycyjnie używane taśmy pakowe, wykonane z tworzyw sztucznych, stanowią duże obciążenie dla środowiska. Ich produkcja i utylizacja przyczyniają się do emisji gazów cieplarnianych oraz zanieczyszczenia środowiska. W odpowiedzi na te wyzwania, producenci materiałów do pakowania oferują rozwiązanie jakim jest ekologiczna taśma pakowa.

Czym jest taśma ekologiczna?

Taśma ekologiczna to produkt stworzony z myślą o minimalnym wpływie na środowisko naturalne. Powinna spełniać kilka kluczowych kryteriów:

 • Biodegradowalność: Taśma powinna być wykonana z materiałów, które mogą się naturalnie rozłożyć bez szkody dla środowiska. Papier jest tutaj idealnym wyborem, ponieważ jest materiałem biodegradowalnym.
 • Surowce odnawialne: Produkcja taśmy powinna opierać się na surowcach pochodzących z odnawialnych źródeł, takich jak celuloza drzewna.
 • Nietoksyczność: Taśma nie powinna zawierać substancji chemicznych, które mogą być szkodliwe dla ludzi i środowiska.
 • Recykling: By nie tworzyć dodatkowych odpadów, taśma ekologiczna powinna być w recyklowalna, aby po zużyciu mogła zostać przetworzona i ponownie użyta.
rolka ekologicznej taśmy pakowej leżąca w lesie

Na co zwrócić uwagę przy wyborze taśmy ekologicznej?

Podczas wyboru ekologicznej taśmy pakowej należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów.  Po pierwsze, jakie certyfikaty ekologiczne posiada. Jednym z najważniejszych certyfikatów jakie mogą posiadać produkty papierowe jest symbol FSC® – Forest Stewardship Council. Symbol ten gwarantuje, że drzewa użyte do produkcji papieru są odpowiedzialnie zarządzanym surowcem odnawialnym. Dodatkowym atutem będą także inne certyfikaty, takie jak Cradle-to-Cradle®, które przyznawane są produktom ocenianym według najwyższych standardów ekologicznych, na każdym etapie ich obiegu. 

 

Po drugie, wydajność taśmy ekologicznej. Taśma powinna być wytrzymała oraz pokryta silnym klejem, by ograniczyć jej zużycie do minimum. Wpłynie to nie tylko na ilość produkowanych odpadów, ale także na koszt zamknięcia każdej paczki.

 

Po trzecie, proces produkcji i skład taśmy. Taśma ekologiczna powinna być produkowana bez użycia chemikaliów zagrażających zdrowiu ludzi i środowiska. Ponadto, materiały, z których się składa, powinny nadawać się do recyklingu i nie zagrażać naturze w razie nieodpowiedniego zarządzania odpadami. Klej, którym jest pokryta, powinien być bezpieczny dla użytkownika, nie uczulać i rozkładać się bez szkody dla środowiska.

Taśma aktywowana wodą - ekologiczna taśma pakowa

Taśma papierowa aktywowana wodą, znana również jako taśma podgumowana, jest doskonałym przykładem ekologicznego rozwiązania do zamykania kartonów. Klej, którym jest pokryta aktywuje się poprzez kontakt z wodą, co zapewnia silne i trwałe przyleganie do kartonu.

 

Taśma aktywowana wodą składa się z 2 warstw papieru kraft, warstwy włókien krzyżowych oraz kleju, który aktywuje się pod wpływem kontaktu z wodą. W momencie nawilżenia klej staje się lepki i umożliwia mocne wiązanie i zaplombowanie kartonu. Mokry klej wnika głęboko w strukturę tektury, zapewniając permanentne zamknięcie paczki. Ta technologia pozwala na znaczną oszczędność zużycia taśmy, ale to nie wszystko. Taśma zabezpiecza także przed otwarciem paczki przez niepowołane ręce, a każda niepożądana ingerencja jest wyraźnie widoczna dla odbiorcy.

 

By zmaksymalizować wydajność taśmy podgumowanej stosujemy ją ze specjalnymi podajnikami.Dyspensery BetterPack pozwalają na szybkie i wygodne pobieranie gotowych, zwilżonych kawałków taśmy o dowolnej długości. Praca z podajnikiem przyspiesza proces pakowania i pozwala zoptymalizować ilość taśmy zużywanej do zamknięcia każdego rodzaju kartonu. Oferujemy różne rodzaje dyspenserów do taśmy aktywowanej wodą, które zaspokajają potrzeby zarówno największych logistyk w Polsce, jak i mniejszych sprzedawców internetowych.

Ekologiczna taśma papierowa

Taśma aktywowana wodą jest ekologicznym zamiennikiem plastikowej taśmy pakowej. Jej właściwości spełniają wymogi największych biznesów e-commerce w zakresie wydajności, bezpieczeństwa oraz wpływu na środowisko:

 • Minimalny wpływ na środowisko: Papierowa baza taśmy oraz klej aktywowany wodą są biodegradowalne, co sprawia, że produkt ten nie zanieczyszcza środowiska po zakończeniu jego użytkowania.
 • Recykling: Taśma papierowa może być poddana recyklingowi razem z kartonem, na który została naklejona – bez konieczności odrywania.
 • Efektywność: Taśma podgumowana zapewnia mocne i trwałe zamknięcie kartonów, co znacząco redukuje jej zużycie
 • Bezpieczeństwo: Naturalny klej wyprodukowany na bazie skrobi jest nietoksyczny i bezpieczny zarówno dla użytkowników, jak i dla środowiska.

Taśmy aktywowane wodą IPG posiadają certyfikaty ekologiczne FSC® oraz Cradle-to-Cradle®, potwierdzające odnawialne źródło surowców oraz ekologiczny profil produktu.

Czy taśma plastikowa jest ekologiczna?

Taśma plastikowa, najczęściej wykonana z polipropylenu lub polichlorku winylu (PVC), jest powszechnie stosowana ze względu na swoją wytrzymałość i niską cenę. Niestety. taśma plastikowa nie jest ekologiczna i ma negatywny wpływ na środowisko. Choć może wydawać się nieznaczącym elementem w skali globalnej, jej produkcja, użytkowanie i utylizacja mają poważne konsekwencje dla środowiska. 

 • Nierozkładalność: Plastikowe taśmy nie ulegają biodegradacji, co oznacza, że mogą przetrwać w środowisku przez setki lat, powodując zanieczyszczenie gleby i wód.
 • Produkcja: Proces wytwarzania taśm plastikowych jest energochłonny i związany z emisją gazów cieplarnianych. Ponadto, do jej produkcji stosuje się polipropylen pozyskiwany z ropy naftowej, która nie jest surowcem odnawialnym i szkodzi środowisku.
 • Recykling: Choć niektóre rodzaje taśm plastikowych można poddać recyklingowi, proces ten jest skomplikowany i nie zawsze opłacalny ekonomicznie. Ponadto, taśmy musiałyby być oddzielane od innych materiałów, co bywa bardzo trudne, ponieważ celem taśmy jest skuteczne zamknięcie paczki.
 • Niska wytrzymałość: Ze względu na słabe wiązanie taśmy samoprzylepnej, wiele sprzedawców e-commerce owija paczkę wielokrotnie, by zapewnić jej bezpieczeństwo. W ten sposób tworzą większą ilość odpadów oraz przypadkowo zniechęcają odbiorców od segregacji. 

Ze względu na to, taśmy plastikowe nie są ekologicznym rozwiązaniem i warto rozważyć wprowadzenie bardziej ekologicznych alternatyw na stanowiskach do pakowania. Taśma papierowa, a w szczególności taśma aktywowana wodą, stanowi doskonałą ekologiczną alternatywę dla tradycyjnych taśm plastikowych. Jej biodegradowalność, efektywność oraz bezpieczeństwo dla środowiska czynią ją idealnym wyborem dla firm i konsumentów dążących do zrównoważonego rozwoju. Przemyślany wybór taśm pakowych to krok w stronę bardziej zrównoważonej przyszłości.

Ekologiczne materiały do pakowania

Jeżeli zależy Ci na ekologicznym, szybkim i opłacalnym pakowaniu produktów do wysyłki,zadzwoń do naszego konsultanta już teraz i dowiedz się jak ulepszyć Twoje stanowisko do pakowania!

Zobacz również

Verified by MonsterInsights