28 kwietnia 2023

Co warto wiedzieć o nacinarkach do kartonów?

Nacinarki do kartonów HSM ProfiPack to urządzenia pozwalające na przetwarzanie kartonowych odpadów na użyteczny wypełniacz i amortyzację do paczek. W tym artykule skupimy się na przedstawieniu zalet, wad oraz wyzwań związanych z wprowadzeniem tego rozwiązania. Po specyfikacje techniczne zapraszamy do strony dostępnych modeli poniżej.

nacinarka do kartonów

Wykorzystaj tekturowe odpady

Większość firm i magazynów otrzymuje i wysyła codziennie znaczące ilości paczek. Po rozpakowaniu produktów bardzo często pozostaje karton, który nie nadaje się już do ponownego wykorzystania, przez co firma musi zmagać się z problemem utylizacji dużych ilości odpadów. Jak tego uniknąć? Nacinarki do kartonów HSM ProfiPack pozwalają szybko przerobić zbędne odpady na użyteczny i skuteczny wypełniacz do paczek. Dzięki temu jednocześnie redukujemy koszty utylizacji i wypełnienia. 

 

Optymalizacja kosztów to nie jedyna zaleta tego rozwiązania. Przetworzony wypełniacz jest bardziej przyjazny dla środowiska niż folia bąbelkowa i może być wyrzucony do pojemników na papier (pod warunkiem, że od kartonów zostały odklejone taśmy). Według badań przeprowadzonych przez Smurfit Kappa  „47% polskich konsumentów twierdzi, że stosowanie opakowań z recyklingu oraz wykorzystanie opakowań z papieru i tektury to najważniejsze czynniki wpływające na postrzeganie marki jako tej, która działa zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju”.

Nacinarka do kartonów

Problemy związane z nacinarkami do kartonów

Oczywiście, nie jest to rozwiązanie idealne dla każdego magazynu. Jedną z głównych wad wypełniacza produkowanego w nacinarkach jest pylenie, zarówno podczas przetwarzania, pakowania jak i w paczce podczas transportu. W związku z tym, przy wysyłce produktów, w których ważna jest estetyka i czystość, wypełniacze z nacinarek nie są zalecane. Wiele firm rezygnuje z nacinarek do kartonów, ze względu na różnorodność wysyłanych towarów oraz obniżony komfort pracy na magazynie. Modele HSM ProfiPack mogą być dodatkowo wyposażone w układ odpylający, jednak nie eliminuje to problemu w 100%.

Nacinarka do kartonów

Trzeba również pamiętać, że nacinarki do kartonów wymagają obsługi pracowników. Obsługa maszyny, przygotowanie materiału (czyli zrywanie taśm i wyciąganie zszywek z kartonów) oraz przetwarzanie dużych ilości tektury może zająć nawet cały etat pracownika. Należy to wliczyć w koszty wypełniacza, który w związku z tym, nie jest całkowicie darmowy.

Logistyka

Poza czasem spędzonym przy nacinarce trzeba także dobrze przemyśleć aspekty logistyczne zadając sobie następujące pytania:

  • Gdzie będą gromadzone tekturowe odpady i wypełniacz?
  • W jaki sposób wypełniacz zostanie dostarczony do stanowisk?
  • Kto i ile osób będzie się tym zajmowało?

Odpowiedzi znajdziecie poniżej.

 

Na gromadzenie odpadów i przetwarzanie ich w nacinarce należy wyznaczyć odpowiednie miejsce na magazynie — musi być odpowiednio blisko strefy pakowania, jednak na tyle daleko by nie przeszkadzać w innych procesach logistycznych. Należy wziąć też pod uwagę, że zajmie to pracownikom sporą przestrzeń na stanowisku lub obok niego.

 

Do dostarczania wypełniacza do stanowisk zazwyczaj wykorzystuje się duże kartony lub specjalne plastikowe pojemniki (na kółkach lub paletowe), które pracownicy mogą wymieniać — z pustych na pełne.

 

Do dostarczania wypełniacza do stanowisk można wyznaczyć odpowiednie osoby, które będą uzupełniały także inne materiały takie jak taśmy i kartony, lub przydzielić ten obowiązek pakującym. Należy jednak pamiętać, że może to skutkować wzmożonym ruchem na magazynie i zajmie im cenny czas, który mogliby poświęcić na pakowanie przesyłek.

Podsumowanie

Jak widać, skuteczne wdrożenie nacinarek do kartonów w proces logistyczny magazynu może być trudniejsze niż początkowo byśmy sądzili, a „darmowy” wypełniacz niesie za sobą ukryte koszty w postaci etatów pracowników.

Niemniej, nacinarki do kartonów są zdecydowanie rozwiązaniem wartym uwagi. Produkowany materiał jest sztywny i bardzo dobrze nadaje się do zabezpieczania cięższych przedmiotów, takich jak części samochodowe czy przemysłowe. Jeżeli firma mierzy się z dużą ilością tekturowych odpadów i szuka oszczędności na wypełniaczu do paczek, nacinarki do kartonów HSM ProfiPack są tanim i skutecznym rozwiązaniem.

 

Jeżeli zastanawiasz się jaki ekologiczny wypełniacz będzie dla Ciebie najlepszy, zapraszamy do artykułu Jaki ekologiczny wypełniacz wybrać?, w którym omawiamy

Zobacz również

Verified by MonsterInsights