Brak produktów w koszyku.
Czy folia bąbelkowa będzie zakazana?

28
mar
źródło zdjęcia: gosc.pl
Dziś Parlament Europejski głosami 560 do 35 poparł dyrektywę o zakazie stosowania jednorazowego plastiku!
Zgodnie z Rzeczpospolitą:
dziś sektor tworzyw sztucznych w Europie (producenci surowców, produktów i maszyn) zatrudnia 1,5 miliona osób i generuje obroty warte 340 mld euro. Sam rynek opakowań w Polsce szacowany jest na 33,5 mld zł, z czego około połowy stanowią opakowania z tworzyw sztucznych.
Już za dwa lata wyjdą więc z użycia takie jednorazowe przedmioty, jak plastikowe talerze, sztućce, słomki i patyczki do czyszczenia uszu. Głosowany dziś wniosek Parlamentu Europejskiego zawiera nowe przepisy dotyczące dziesięciu jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych, które najczęściej były znajdowane na europejskich plażach i morzach, a także porzucone sieci rybackie. źródło: Rzeczpospolita
Z kolej Newsweek informował w styczniu o niepokojących wynikach badań naukowców z Uniwersytetu Wiedeńskiego, według których plastik ląduje nie tylko na wysypiskach i w morzach, lecz także na naszych talerzach. Drobinki plastiku wykryto w rybach, owocach morza, soli morskiej, piwie, a nawet miodzie i wodzie butelkowanej. Zdaniem badaczy, spożywanie żywności „wzbogaconej” plastikiem może prowadzić do zaburzeń układu pokarmowego, a nawet nowotworów.
Statystycznie każdy Polak zużywa 400 reklamówek foliowych rocznie, Niemiec zużywa ich ok. 60, a Duńczyk tylko 4 rocznie!
Dziennik Zachodni podaje:
folię produkujemy w sekundę, używamy kilkanaście minut, a rozkładają się nawet kilkaset lat.
– Tzw. foliówka, której wydaliśmy teraz wojnę, rozkłada się od kilkudziesięciu do kilkuset lat – mówi prof. dr hab. Piotr Skubała z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. – Szacunki są bardzo różne, a wszystko zależy od wielu czynników. Niektórzy mówią nawet o 400 latach rozkładu takiej reklamówki. źródło: Dziennik Zachodni
Czy folia bąbelkowa będzie zakazana?
A teraz najważniejsze pytanie – jak w tym kontekście traktować stosowane na masową skalę foliowe wypełniacze do paczek, folię bąbelkową czy różnego rodzaju foliowe poduszki powietrzne?
Wszystkie te produkty są jednorazowego użytku więc w ciągu 2 lat zostaną zakazane.
Już dziś widać tendencję do stosowania ekologicznych zamienników tych produktów. Szczególnie duże koncerny pytają nas o ekologiczne alternatywy. W nasze ofercie znajdziecie przyjazne dla środowiska wypełniacze papierowe i papier bąbelkowy. Produkty te pochodzą w 100% z recyklingu.
Pamiętajcie że dobro naszej planety jest najważniejsze i to my musimy o nie zadbać!
ZAPAKO [+] team